środa, 5 lutego 2014

Nikwax Cotton Proof - recenzja

Witajcie!

Tak jak obiecałem dziś testuję kolejny preparat z firmy Nikwax. Tym razem jest to Cotton Proof.
Recenzję impregnatu Polar Proof możecie znaleźć TUTAJ.

Co dziś mamy w planach? Pranie, impregnację i "test wody". Czy Cotton Proof będzie tak samo skuteczny jak Polar Proof? Przekonajmy się ;)

Impregnat Cotton Proof od firmy Nikwax służy nadaniu trwałej hydrofobowości ubrań i materiałów z bawełny, mieszanek bawełna-poliester i brezentu.

Zaraz, zaraz... Co to jest ta hydrofobowość? Jest to już drugi produkt, który ma to zapewnić, a jeszcze nie napisałem co to takiego jest? Może wyjaśnię na dwóch przykładach:

1. "Żółw Przypomniany" Terry Pratchett i Stephen Briggs

"Hydrofobowie. Znani również jako Obrzydzeni. To magowie, którzy czują obrzydzenie do wody, sama idea wody budzi w nich wstręt. Naprawdę dobrego hydrofoba trzeba szkolić od urodzenia, na odwodnionej wodzie. Za to potem umieją znakomicie zamawiać pogodę - chmury deszczowe zwyczajnie rezygnują i płyną gdzie indziej. Najczęściej zatrudnia ich królestwo Krull i wykorzystuje do napędzania latających soczewek. Ten środek transportu może zawisnąć nad wodą dzięki skoncentrowanej niechęci hydrofobów przypiętych na brzegu soczewki. Hydrofobowie noszą czarne i niebieskie szaty i mają na twarzach wyraz obrzydzenia dla własnych płynów ustrojowych. Umierają młodo, gdyż nie mogą ze sobą żyć."

2. Wikipedia

"Hydrofobowość (gr. hydro – woda, phobos – strach) – skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody. Jest to szczególny przypadek solwofobowości, gdy rozpuszczalnikiem jest woda. W ujęciu makroskopowym hydrofobowość to właściwość powierzchni materiału polegająca na niezwilżalności przez wodę."

Czego się dowiedzieliśmy na tych przykładach? Otóż tego, że hydrofobowość jest to po prostu odpychanie cząstek wody. No i może jeszcze tego, że śmierdzący osobnik w komunikacji miejskiej może być akurat magiem wyspecjalizowanym w hydrofobowości ;)

Do testu wybrałem bluzę składającą się z 93% z bawełny i 7% z elastanu. Zaczynamy więc!

Jak wiadomo bawełna baaaardzo dobrze chłonie wodę. Spróbujcie wyjść na deszcz w bluzie bawełnianej. Wrócicie przemoczeni i z ubraniem ciężkim od wody. Nie będzie to przyjemne wyjście. Tkaniny bawełniane są dobrze oddychające i trwałe, ale powiedzieć o nich, że świetnie sprawdzają się w kontakcie z wodą mogą powiedzieć tylko ci, którym zależy na tym, żeby ta tkanina pochłonęła jak najwięcej wody.

Tak zachowywał się materiał przed praniem i przed impregnacją środkiem Cotton Proof.


Rękaw od razu pochłonął wodę, ale to dlatego, że jest to elastyczny ściągacz. To właśnie ten domieszkowy elastan (spandex lub popularna lycra) tak "wypił" wodę. Dalej jest już bawełna... Widać jakby materiał odpychał wodę, ale to tylko dlatego, że był to większy jej strumień. Materiał od razu zrobił się mokry i czułem jak przesiąka.

Chwilę po tym "teście wody" bluza została wrzucona do pralki i wyprana na szybko w krótkim programie, a następnie wyprana w Nikwax Cotton Proof. Tak samo jak w teście Polar Proof dozownik został wyczyszczony i nie było w nim detergentów mogących negatywnie wpłynąć na rezultat.

W tym miejscu należy wspomnieć jak używać tego środka. Jest to praktycznie identyczne jak w przypadku Polar Proof, ale żeby nikogo nie odsyłać do wcześniejszych publikacji to dla przypomnienia:

Aby uzyskać najlepszy efekt, należy przed impregnacją sztuki wyprać w osobnym cyklu prania w Nikwax Tech Wash®. Impregnat może być stosowany na wilgotne powierzchnie nie trzeba ich suszyć przed impregnacją. Wstrząsnąć przed użyciem. Postępować zgodnie z instrukcją na etykiecie.

Usunąć ewentualne pozostałości proszku z dozownika.
Umieścić czystą/e sztuki w pralce(max 3 sztuki).
Użyć 50ml na jedną sztukę, 100ml na 2 sztuki, oraz 150ml na 3 sztuki.
Prać według zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie produktu.


Suszyć na powietrzu lub w suszarce automatycznej nastawionej na niską temperaturę (wg wskazówek na metce).
Aby zachować wodoodporne właściwości odzieży i osprzętu należy przed impregnacją wyprać je w Nikwax Tech Wash®. Nie wolno używać detergentów.

Nie używałem Nikwax Tech Wash. Bluza została najpierw wyprana z jakimiś kapsułkami piorącymi.

Jak prezentuje się materiał bluzy po tych wszystkich zabiegach?


No cóż... Ściągacz nadal chłonie wodę, ale on akurat ma do tego prawo. To elastan i jego właściwości nie miały zostać zmienione. Omijamy więc tę część rękawa i idziemy dalej ;)
Dalej widać już, że strumień wody gładko spływa po materiale. Tutaj kwestia wyjaśnienia. Bluza ma już swoje lata (chyba ze 3) więc ma na swojej powierzchni "kłaczki", czy jak kto woli "supełki". To właśnie na nich zbierała się woda, ale wystarczyło strzepnąć by jej się pozbyć. Materiał pozostał suchy. Nie poczułem na ręce nawet odrobiny wilgoci.

Podsumowując. Po raz kolejny produkt firmy Nikwax okazał się fenomenalny!

Polar, który testowałem ostatnio miałem na sobie w pracy. Dla zademonstrowania skuteczności impregnacji polałem sobie ręce gorącą wodą z czajnika :D Trochę to szalone, ale byłem pewien, że nic sobie nie zrobię. Nie zawiodłem się i oprócz ciepła wody nie czułem niczego. Zastanawiałem się czy przypadkiem gorącą wodą nie zniszczę hydrofobowości polaru, ale na szczęście niczego takiego nie zrobiłem :) Z tą bluzą już tak nie zrobię. Jedno, że ściągacz nasiąka, a drugie, że drugi raz udowadniać skuteczności produktów nie muszę. Dzisiejszy test mówi sam za siebie. Mogę wystawić tylko najwyższą ocenę.


Jeżeli teraz planujecie wybrać się gdzieś w ubraniu z bawełny pomyślcie najpierw o zaimpregnowaniu go w preparacie Nikwax Cotton Proof. Mogę dać gwarancję, że nie wrócicie do domu przemoczeni.

Pomyślałem teraz o tym, że ten preparat mógłby się świetnie sprawdzić w "warunkach polowych" jakimi niewątpliwie będzie lany poniedziałek. Jeśli nie chcecie stać przemoczeni, bo jakiś półgłówek idiota (nazywajmy rzeczy po imieniu) w imię "tradycji", biega po ulicy z wiadrem pełnym wody to Nikwax Cotton Proof jest idealny by jego szare komórki do reszty obumarły widząc jak z was zlatuje woda, a wy jesteście rześcy i susi :)

Nikwax Cotton Proof przyda się nie tylko w lany poniedziałek, dlatego polecam wszystkim idealne rozwiązanie by Wasze bawełniane tkaniny nie chłonęły wody, a jednocześnie by zachowały swoje właściwości oddychające.

Chciałem też na zakończenie recenzji serdecznie podziękować Pani Ewie za możliwość przetestowania tych środków. Dziękuję i polecam się na przyszłość ;)

3 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz :)
Jeśli jesteś chętny/na na wymianę adresów to zapraszam do skorzystania z formularza. Na pewno się dogadamy